fotem,slovem,textem,a videem
media4us.czČlánky › Jak se slaví evropské hodnoty v Makedonii?

Jak se slaví evropské hodnoty v Makedonii?

--ilustrační foto--

9. květen je významným datem v historii vytváření Evropské unie. 9. května v roce 1950 Robert Schuman, francouzský ministr zahraničních věcí, předložil návrhy na vytvoření unie uhlí a oceli. Po 35 letech v italském Miláně bylo na summitu EU rozhodnuto, že 9. květen se bude slavit jako den Evropy. Den, kdy se oslavují evropské hodnoty, rozmanitost kultur a mezinárodní spolupráce. Podívejme se na to, jak se slaví evropské hodnoty v Makedonii, v kandidátské zemi do EU?

Na oslavu dne Evropy 9. května 2012 proběhlo v hlavním městě Makedonie Skopje mezinárodní fórum s názvem „Empowering European Citizens“. Setkání bylo závěrečnou akcí projektu pro vytváření důvěry a porozumění napříč Evropou mezi různými kulturami a komunitami. Během fóra byla probírána témata jako dobrovolnictví, zodpovědnost za dění v místní komunitě a význam aktivní evropské občanské pozice.

Aktivní občanství bylo jedním z hlavních témat setkání. Podle slov Aivo Orav, vedoucí delegace EU v Makedonii, „aktivní evropské občanství znamená občanství, které je aktivní ve výměně názorů a myšlenek, vyjadřuje a podporuje základní evropské hodnoty, vede k etnické a náboženské harmonii a mezikulturnímu porozumění. Klade si za cíl integraci do společnosti, aktivní podíl na společenských, ekonomických a politických záležitostech.“

Po vystoupení klíčových mluvčích měli účastníci projektu „Empowering European Citizens“ možnost prezentovat místní aktivity, které vznikly na dobrovolnické iniciativě, a svoje názory na význam aktivního občanství. Jelikož jsou na celém Balkáně včetně Makedonie aktuální otázky řešení post-konfliktních situací, během fóra bylo zajímavé vidět konkrétní projekty, v rámci kterých byly dosaženy výsledky, které přispívají k tomu, aby zástupci různých etnických a náboženských skupin po celé Evropě žili v harmonii a souladu.

V následující diskuzi padla i otázka, jakou zkušenost s dobrovolnictvím mají sami veřejní zástupci – i když se většina z nich zdržela odpovědí. Třeba velvyslanec Velké Británie Christopher Yvon pracoval tři roky jako dobrovolník na horké lince v londýnské neziskové organizaci pomáhající lidem, kteří emočně strádají. „Dobrovolnictví je jedna z nejlepších věcí, které jsem v životě udělal. Je to neuvěřitelně naplňující a obohacující zkušenost“, řekl Christopher Yvon.

Po ukončení mezinárodního fóra proběhla setkání účastníků projektu s žáky místních makedonských škol. Vrcholem dne Evropy se nicméně stala kulturní akce v centru Skopje, kde měli všichni možnost poslouchat dobrou hudbu, seznámit se s tradicemi a kulinářskými výjimečnostmi různých koutů Evropy. Zde bylo možné ochutnat nejen makedonské speciality jako burek nebo makedonská vína, ale také speciality z jiných zemí. Hvězdou programu byla nejpopulárnější makedonská hudební skupina Foltin, která existuje již od roku 1997 a je proslulá svými show, při kterých míchá různé hudební žánry, například jazz, funk a bossa nova.Příloha: Celý text (pdf) [105.3 kB, pdf]

.. autor

Liudmila Kopecká (Kashpurova)

Liudmila Kopecká (Kashpurova)

Liudmila Kopecká (Kashpurova) studuje jako doktorandka na Karlově Univerzitě v oboru antropologie. V rámci své disertační práce se věnuje výzkumu migrace studentů z Ruska do České republiky. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení „Youth Included“, které je zaměřené na zapojení mládeže do občanských aktivit a interkulturní výuku. V projektu Medi4us působí jako novinářka. Ráda cestuje, čte a učí se cizím jazykům.
EU Projekt vzniká za podpory Evropského fondu
pro integraci státních příslušníků třetích zemí
a Velvyslanectví USA v Praze.
US embassy© 2012 - Multikulturní centrum Praha
Vodičkova 36 (Palác Lucerna), 116 02 Praha 1, Tel./fax: 296 325 345, email: infocentrum@mkc.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect