fotem,slovem,textem,a videem
media4us.czČlánky › Draci nad Prahou

Draci nad Prahou

O víkendu 13. - 14. října mezinárodní komunita milovníků drakiád tradičně oslavovala světový den draků (World Kite Day). Do nebe se vznesly stovky pestrých modelů ve tvaru ptáků, zvířat, letounů, všelijakých geometrických obrazců, fantastických potvor a lidských tvarů.

Většina draků se vyrábí z papíru nebo látky napjaté na pevný rám. Vzduch prochází nakloněnou rovinou a tvoří dynamicky vztlak, tento ve své jednoduchosti krásný fyzikální jev umožňuje let. Drak se skládá z jedné anebo několika ploch, složitější konstrukce můžou také zahrnovat více částí, propojených šňůrou na způsob vláčku. Podle historických svědectví mohli někteří velcí draci zvednout do vzduchu dokonce i člověka.

Je známo, že papíroví draci pocházejí ze starověké Číny, první připomínky se datují kolem druhého století před naším letopočtem. V Číně byl papírový drak spojován s mytickým drakem nebo hadem, symbolem všeho mužského, moci a důstojnosti. Často papíroví draci znázorňovali také různé přírodní živly jako oheň, vodu či vzduch. Navíc nebeský drak představuje celý čínský národ a jeho země. Oslava čínského nového roku a mnoha dalších svátků a festivalů začíná tradičním tancem draků. Během takových akcí jsou do vzduchu vypuštěni papíroví draci a lampiony, aby přinesli štěstí. Kromě svátečních událostí se čínské lampiony zároveň používaly pro odstrašení nepřátel během válečných období.

Postupem času se draci a papírové lampiony rozšířili po všech zemích Asie, potom po celém světě a jsou populární až do dnes. V Evropě se draci začali používat zhruba v osmnáctém století pro pozorování a studium atmosférických jevů a vědecké pokusy. Později létající konstrukce posloužily vojenským účelům, zejména během první světové války. V dnešní době draci slouží především k zábavě a pro mnoho lidí jsou jednou z oblíbených hraček. Draci neodmyslitelně patří také k řadě sportovních aktivit známých pod názvem powerkiting.

Do pražské drakiády se zapojilo hned několik městských částí. Asi největší drakiáda se konala na obrovské ploše u pražského veletržního areálu Letňany. Účastníci všech věků, rodiny s dětmi i profesionálové věnovali víkend svým létajícím miláčkům. Návštěvníci mohli jak přinést originální konstrukce vlastní výroby, tak i zakoupit draka na místě a ihned ho vyzkoušet v praxi. Někdo pouštěl draka do vzduchu vůbec poprvé v životě. Spousta více a méně zkušených návštěvníků se také zapojila do soutěže, která probíhala v několika věkových a tematických kategoriích. Vítězové v každé kategorii dostali symbolické ceny.

Nejdůležitější ale byla, jako vždy, samotná účast na této akci a celodenní zábava. Draci chytali podzimní vítr a ožívali před očima nadšených diváků. Nadále tak ztělesňují lidský sen o létání a štěstí.

Prohlédněte si fotografie z Drakiády!Příloha: Celý text (pdf) [97.3 kB, pdf]

.. autor

Tetyana Kobets

Tetyana Kobets

EU Projekt vzniká za podpory Evropského fondu
pro integraci státních příslušníků třetích zemí
a Velvyslanectví USA v Praze.
US embassy© 2012 - Multikulturní centrum Praha
Vodičkova 36 (Palác Lucerna), 116 02 Praha 1, Tel./fax: 296 325 345, email: infocentrum@mkc.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect